Prva asocijacija je svakako njen specifični miris i ukus. Nekako, svi na njemu “padnemo”, ali onda se sjetiš šta mama kaže, da je to povrće koje mnogi smatraju prirodnim lijekom. Pored mnogih vitamina i minerala ona sadrži i brojne antioksidanse koji štite tijelo. Bogatsvo mineralima, ugljenim hidratima, mastima i bjelančevinama čine je izuzetno zdravom namirnicom. Kao ljekovita koristi se u domaćinstvu i savremenoj medicini. Preporučuje se za liječenje tumora, leukemije i raka, kao i za ublažavanje tegoba od niskog pritiska, žuči i želuca, gripa…također povoljno utiče na nerve i rad mozga.
Krvni pritisak
Cvekla privremeno snižava krvni pritisak. Njen učinak traje otprilike 24 sata. Zato biste je morali uzimati svakodnevno ako želite trajno sniziti tlak. Učinkovita je jer sadrži nitrate koji u tijelu potiču proizvodnju dušikovog oksida odgovornog za širenje krvnih žila. Kad se krvne žile rašire, poboljšava se cirkulacija i snižava se krvni pritisak.
Inače nitrati koji se koriste u industriji za čuvanje svježine proizvoda se smatraju nezdravima, ali nitrati koji se nalaze prirodno u povrću nemaju nikakav loš utjecaj na tijelo.
Cvekla pojačava fizičku izdržljivost
Jedna studija sa St. Louis univerziteta u Americi je pokazala da konzumiranje cvekle može poboljšati atletske performanse. Proučavane su dvije grupe osoba koje su trčale 5 kilometara. Prva grupa je pojela 200 grama cvekle prije trčanja dok je druga popila sok od brusnice jednakog broja kalorija. Grupa koja je uzimala cveklu trčala je 5% brže.
Druga studija sa Exeter univerziteta iz Velike Britanije je pokazala da biciklisti koji konzumiraju sok cvekle prije treninga mogu voziti 20% duže.
Ovaj učinak je također zbog nitrata iz cvekle koji šire krvne žile što rezultira boljim atletskim performansama.
Protiv raka
Već nekoliko početnih studija je pokazalo da cvekla djeluje protiv stanica raka dojke, prostate, pluća i jednjaka. Smatra se da je za taj učinak odgovoran betanin (pigment zaslužan za boju cvekle). Rezultati su obećavajući ali moraju se izvršiti studije i na ljudima da bi se mogli donositi ikakvi zaključci.
Jetra
Minimalno 3 naučne studije su rađene o utjecaju cvekle na zdravlje jetre. Sve tri su pokazale pozitivne učinke ali se čekaju opširnije studije na ljudima da potvrde ove rezultate.
1 decilitar (ili pola čaše) soka cvekle dnevno je sasvim dovoljno da osjetite sve njene dobrobiti. Ako primijetite tamnu mokraću ili stolicu nakon cvekle, ne zabrinjavajte se. To je česta pojava jer se pigment betanin ne uspije razgraditi u tijelu.
Ovaj članak trenutno nema komentara
Prvi komentarišite članak