Svakodnevno težimo tome da se osećamo dobro, da smo zdravi i da živimo što kvalitetnije. Međutim, retko ko zarije dublje u svoje biće da zaista oseti u kom pravcu njegov život ide sada, kao i da preuzme odgovornost za ono što mu se dešava.
Pozitivna psihologija razlikuje nekoliko kategorija na osnovu kojih se može prepoznati da li smo ispunjeni, da li smo dali svoj maksimum, kao i da li nas život koji danas živimo čini dugoročno srećnim. Kategorije su rezultat višegodišnjeg istraživanja Martin Seligman-a, a ima ih ukupno pet.
Pet elemenata ispunjenog života
- Pozitivne emocije. Kako bismo iskusili blagostanje, neophodne su nam pozitivne emocije u životu. Svaka pozitivna emocija poput zahvalnosti, zadovoljstva, smirenosti, uživanja, inspirisanosti, nade, radoznalosti i ljubavi spadaju u ovu kategoriju. Stoga je važno prepustiti se uživanju ovde i sada kako bismo bili u harmoniji sa sobom.
- Predanost. Zaokupljenost određenom aktivnošću ili kako je još poznato Flow, je termin kojim se objašnjava potpuna uključenost i usmerenost na određeni zadatak, tako da nam se čini da je vreme stalo, izgubimo osećaj za sebe i u potpunosti smo prisutni u sadašnjem trenutku.
- Pozitivni odnosi sa drugima. Kao ljudska bića mi sto istovremeno socijalno orijentisani i dobri međuljudski odnosi su ključni za naše blagostanje. Pokazalo se da su ljudi srećniji i zadovoljniji svojim životom ukoliko imaju u svom životu pozitivan odnos izgrađen sa drugima.
- Svrha. Postojanje svrhe u onome što radimo znači da smo posvećeni nečem što je mnogo veće od nas samih. Bez obzira koliko velik poduhvat bio, ukoliko doprinosimo blagostanju drugih život će nam biti ispunjeniji.
- Ostvarenje/Postignuće. Svako od nas teži da se usavrši u nečemu, bilo to razvijanje određene veštine ili ostvarenje određenog cilja. U tom smislu, ostvarenje je još jedna važan činilac koji doprinosi našoj sposobnosti da nam život zaista procveta.
Uradite danas nešto lepo za druge-doprinesite opštem blagostanju!
Priredila: M. Psych. Biljana Bedričić
Komentar
KOMENTARI