


Dobro je poznato da je cvjećarstvo jedan od hobija koji ima vrlo pozitivan učinak na ljudsku psihu. Ljudi koji se bave gajenjem biljaka su opušteniji, pozitivniji, bolje razmišljaju. Stoga, ako tražite pravi hobi za rekreaciju vašeg uma, nećete pogriješiti ukoliko odaberete cvjećarstvo.
Jesen i zima su godišnja doba kada biljke traže posebnu njegu. Ako se bavite cvjećarstvom ili tek želite da se oprobate, pozivitne vijesti vam predlažu: pričitajte savjete za brigu o cvijeću tokom zime.
Zimska njega cvijeća
Prije svega, biljkama je potrebno osigurati mjesto u nekoj od prostorija vaše kuće ili stana. Mjesto na kome ćete tokom zime držati neku biljku mora se birati pažljivo, ukloliko želite da se biljke očuvaju tokom zime i da njihova ljepota dođe do izražaja.
Većina cvijeća ne zahtijeva tokom zime mnogo zalijevanja, a nije potrebno ni prehranjivati ih. Biljke sa zelenim sočnim listovima ne zahtijevaju čak ni previše svjetla, dok biljke koje imaju šarene listove traže svjetlije mjesto. Najviše svjetlosti potrebno je cvetnicama.
Raspored biljaka u prostorijama vašeg doma
Biljke se najčešće tokom zime drže u kuhinji, dnevnoj sobi, a često i u kupaonici. Dnevni boravak i kuhinja predstavljaju prostorije gdje provodimo najviše vremena, tako da imaju najveću svjetlost i konstantnu temperaturu zraka. Ne držite biljke blizu izvora toplote (radijatora, peći ili šporeta). Isparenja koja nastaju u kuhinji prilikom kuhanja hrane najbolje podnose biljke sočnih, glatkih listova. Spavaća soba je idealno mjesto za vrste kao što su ciklama i hortenzija, jer ove biljke vole hladnije prostorije.
Obezbeđivanje optimalne vlažnosti vazduha
U stanovima ili kućama koje imaju centralno grijanje, zrak je dosta suh, a temperatura u svim prostorijama je ujednačena. Stoga je potrebno osigurati dovoljnu vlažnost vazduha. Za to vam može poslužiti plitki sud u koji ćete staviti malo šljunka, pa preliti vodom. Zatim u sud stavite saksiju sa cvijećem, a pri tome pazite da posuda sa cvijećem ne dodiruje vodu. Redovno vodite računa o nivou vode u posudi i po potrebi dopunite.
Kaktusi
Kaktusima je potrebno svijetlo mjesto, ali ne trpe previše toplote, pa ih treba držati što dalje od izvora grijanja. Najbolje je odabrati neku prohladnu prostoriju u kojoj će prezimiti, ali ih držite na udaljenosti od hladnih prozora. Postupno smanjite količinu vode za zalijevanje, pa ih do proljeća ostavite suhe.
Muškatle
Njima najviše prija temperatura između 6 i 8 stupnjeva Celzijusovih. Nije im potrebno puno vlage, pa ih možete zalijevati samo povremeno, kad se sjetite.
Sobne biljke
Sobne biljke koje su ljeto provele u bašti, potrebno je što prije unijeti u kuću. U oktobru i novembru zalijevanje treba da bude rjeđe. To je zato jer višak vode smanjuje količinu vazduha u zemlji, pa korijen može istruliti. Prije nego što biljku unesete u kuću, odstranite sve osušene dijelove sa nje. Biljke kojima je potrebno više svjetlosti, postavite na mjesto koje osvjetljava južni prozor.
Najbolje vrijeme za jesenje presađivanje: kraj oktobra i početak novembra
Druga polovina oktobra i prvi dani novembra su idealno vrijeme za presađivanje biljaka. Presađuju se one biljke koje nisu mijenjale saksiju duže od jedne godine, prije svega zbog zemlje koja je počela gubiti hranljive tvari. Biljku presađujemo u novu, veću posudu. Promjer nove posude trebao bi biti najviše 2 cm veći u odnosu na prethodnu saksiju. Kada vadite biljku iz stare posude, budite pažljivi kako joj ne bi oštetili korijen. Najbolje je da zemlju u staroj saksiji, prije vađenja biljke iz nje, dobro nalijete vodom.
Radovi u vrtu
Što se tiče radova u vrtu, oktobar i novembar su mjeseci kada se sade ruže. Jesenja sadnja ruža obavlja se od polovine oktobra do posljednjih dana novembra. Tako će novozasađena ruža imati dovoljno vremena da se ukorijeni prije nego što počnu mrazevi.
Izvor: Pozitivne.info
No comments so far.
Be first to leave comment below.