Prepustite se sanjarenju
Pozitivna Psihologija 05/03/2014 Nanny 0
Suprotno uvriježenom stavu da sanjarenje ne donosi ništa dobro i da se pod hitno treba spustiti na zemlju, psiholozi tvrde da bismo mu se trebali češće prepuštati. Evo u čemu sve pomaže (umjereno) sanjarenje…
Uključuje dio mozga zadužen za rješavanje složenih problema
Prema istraživanju objavljenom u biltenu američke Nacionalne akademije znanosti, što su ispitanici više sanjarili, to im je taj dio mozga bio aktivniji. Ako ste suočeni s teško rješivim problemom, pozabavite se jednostavnim i monotonim zadatkom, pri kojem će vam misli prirodno odlutati.
Unapređuje kreativnost
Tko se više predaje sanjarenju postiže bolje rezultate na testovima kreativnosti, pokazalo je istraživanje na kalifornijskom sveučilištu u Santa Barbari. Tijekom sanjarenja, originalne ideje dobiju priliku da sazriju.
Pomaže ostvarenju konkretnog cilja
Prilikom sanjarenja o određenom zadatku koji nam predstoji – nastupu u sportskom natjecanju ili izlasku na ispit – pokrećemo umne mehanizme koje mozak koristi i u stvarnim situacijama. Zahvaljujući tomu, sanjarenje se može smatrati oblikom treninga za „pravu stvar“.
Poboljšava međuljudske odnose
Tijekom sanjarenja, često obrađujemo scenarije u kojima se ophodimo s drugima, pri čemu „vježbamo“ snalaženje u stvarnim društvenim situacijama.
Ovaj članak trenutno nema komentara
Prvi komentarišite članak