Prva konferencija za medije Sarajevske zime 2014, održana je danas u Olimpijskom muzeju, unutar olimpijske dvorane Zetra.
U prisutnosti slovom i brojem tri novinara, koji su na svojoj koži okusili bukvalno značenje pojma “sarajevska zima” (u dvorani nije bilo grijanja), organizatori predvođeni vječnim Ibrahimom Spahićem su okvirno predstavili program manifestacije koja naredne godine obilježava jubilej – trideset godina postojanja.
Kako je festival i nastao povodom Olimpijskih igara održanih u Sarajevu i u kroz mnogostruki simbolizam naredne godine (obilježavanje 100 godina od početka Prvog svjetskog rata, igre u Sočiju, itd), direkcija festivala odlučila se na saradnju s Olimpijskim komitetom Bosne i Hercegovine.
Grandiozno otvaranje
– Već niz godina pokušavamo naći zajedničku aktivnost da prezentujemo olimpijske igre i Sarajevska zima je odličan način da to i realizujemo, kazao je Siniša Kisić, predsjednik Olimpijskog komiteta BiH.
– S obzirom na to da i olimpijske igre u Sočiju počinju kad i Sarajevska zima, u okviru otvaranja festivala organizovaćemo živo javljanje naših sportista i članova tima iz Rusije, naglasio je Kisić i jednostavno otišao na početku konferencije, ostavivši ostale, domaćinski, da se smrzavaju u dvorani kojom upravo on rukovodi.
Upravo zbog tog tupavog razloga (hodnik koji vodi do dvorane bio je zagrijan i više nego prijatno), sve ono što je rečeno poslije, uz dužno poštovanje trudu i zalaganju Spahića i selektora festivala, nekako je izgubilo na težini. Ono malo novinara se vrpoljilo i skupljalo na stolicama, više zainteresovani za kraj i bijeg u neki topliji prostor nego za ono što je rečeno.
Srećom, ne treba mnogo da se shvati da će naredne godine Sarajevska zima biti grandioznija i najneobičnija do sada, uz defile otvaranja koji će se održavati na potezu od Zemaljskog muzeja BiH preko Narodnog pozorišta Sarajevo, gdje će biti održana centralna manifestacija, sve do Vijećnice.
– U tom spektaklu otvaranja mi očekujemo učešće od 100.000 građana Sarajeva, uz vrlo specifičan program, najavljuje Spahić, dodajući:
– Ponosni smo što ćemo u okviru Sarajevske zime biti domaćini Generalne skupštine Evropske asocijacije festivala, kada će biti održana i intelektualna debata o budućnosti kulture u Evropi.
Veliki broj aplikacija
Direktor Sarajevske zime objavio je i da je počasni gost festivala Grčka, dok je specijalni gost Južna Koreja, a naglasio je i da će većina programa imati i okrugle stolove, uz učešće autora.
– Artistička tema festivala biće “Sjene grada”, svijest o nečemu što izmiče, ali nećemo slaviti loše stvari koje su se dogodile u ovih 30 godina, nego vjeru u bolju budućnost, istakao je Spahić.
Troje od šest selektora festivala: Almir Bašović (teatar), Lejla Alimanović (muzika) i Belma Čečo (dječiji i plesni program) predstavili su programe u okviru svojih selekcija. Tako će ljubitelji teatra imati priliku pogledati predstave koje korespondiraju sa idejom festivala – mir, umjetnost i sloboda, a od skoro stotinu prijava u grubom odabiru selektovano je dvadesetak, koje dolaze iz cijelog svijeta.
– Upravo broj prijavljenih dokazuje da interes umjetnika premašuje ugled koji ovaj festival uživa u svom vlastitom gradu, a kada je u pitanju kvalitet, ja mogu iskreno reći da se tu nalaze najbolje predstave koje sam ja pogledao u posljednjih desetak godina, kazao je Bašović.
I u okviru muzičkih programa bilo je preko stotinu aplikacija. Lejla Alimanović je odabrala 17 koncerata koji bi trebali zadovoljiti sve ukuse, a među njima su i nastupi Crnogorskog simfonijskog orkestra i korejskog umjetnika Lim Dong-Changa, koji će imati performans na otvaranju festivala.
Belma Čečo je odabrala i mnoštvo zanimljivih programa za djecu, ali i ljubitelje plesa, za koji je kazala da joj je drago što su stvari počele micati nabolje. Čečo je naglasila i značaj gostovanja španske trupe koja će izvesti predstavu “Unknown Island”, a koja bi, po njenim riječima, mogla pokazati domaćim teatrima kako se od malo sredstava može napraviti nešto grandiozno.
Dokumentarni bh. film
Filmski program će naredne godine donijeti i tradicionalnu Sedmicu japanskog filma, a biće održana i Sedmica indijskog filma. Posebno mjesto unutar ove selekcije ima i Sedmica dokumentarnog bh. filma, za koju je zaslužan Adis Bakrač i koja donosi neka od klasičnih djela bh. kinematografije, kao što su “Kasabe” Mirze Idrizovića, “Đaci pješaci” Vefika Hadžismajlovića, “U zavjetrini vremena” Vlatka Filipovića i drugi. Unutar filmskog programa Sarajevske zime biće prikazan i dokumentarac Bernarda Levyja “Le Cerment de Tobruk”, koji govori o padu režima u Libiji.
Mnogo sadržaja, puno više nego što to može podnijeti jedan novinski tekst, biće održano od 7. februara do 23. marta naredne godine.
Izvor: Oslobodjenje.ba
Ovaj članak trenutno nema komentara
Prvi komentarišite članak