Jedan mali dječak je imao lošu narav. Brzo se ljutio, postao bi bjesan. Njegov otac mu dade vreću punu eksera, da svaki put kada bi izgubio kontrolu uzeoo čekić i eksere kovao.
Dječak je to i radio. Tako prvoga dana, 37 puta pobjesni, i u ogradu je zakovao 37 eksera. Tako je radio iz dana u dan. Broj eksera je označavao broj njegove ljutnje. Kako su mjeseci prolazili, dječak je naučio kontrolisat svoj bijes i ljutnju. Time se i broj eksera smanjio. Kako i ne bi, lakše je kontrolisati bijes nego kovati eksere.
I tako, nakon nekoliko mjeseci osvanuo je dan, u kome dječak nije zakovao niti jedan ekser. Bio je sav sretan. Svoju sreću je podjelio sa ocem, a on mu reče: “Svakoga dana, kada uspiješ kontrolisati svoje ponašanje, iz ograde iščupaj po jedan ekser.”
Prolazili su dani, i dječak je polahko došao do kraja. Izvadio je i posljednji ekser, svoga bijesa. Opet je bio sretan zbog toga, te ode ocu i reče mu da je izvadio sve eksere. Tada, ga otac uze za ruku i odvede do ograde, te reče: ” Dobro si to uradio sine moj, ali pogledaj sve te rupe u ogradi. Ograda više nikada neće biti ista. Kada u bijesu kažeš neke stvari, one ostavljaju ožiljak, kao što su ove rupe u ogradi. Možeš čovjeka ubosti nožem i izvući nož i poslije toga nije važno koliko puta kažeš da ti je žao, rane ostaju.”
Verbalna rana je isto toliko bolna kao i fizička. Izgovorena riječ se ne može vratiti. Ljudi koji te okružuju su važni u tvome životu. Oni čine da se smješiš, ohrabuju te da uspiješ u nečemu, oni su spremni da te saslušaju, da podijele tvoju bol, imaju lijepih riječi za tebe i uvijek im je srce otvoreno.