Sve više znanstvenika s različitih polja znanosti dokazuje da prirodno okruženje može pomoći ljudskome zdravlju. U novome istraživanju Američke šumarske službe, prisutnost drveća povezana je s ljudskim zdravljem.
Gubitak stotine milijuna stabala u istočnome i srednjozapadnome dijelu Sjedinjenih Američkih Država bio je besprimjerna prilika šumarskome istraživaču Geoffreyju Donovanu i njegovim suradnicima za istraživanje utjecaja značajne promjene u šumskom ekosustavu na ljudsko zdravlje.
Analiza 18-godišnjih podataka iz 1.296 pokrajina u 15 država ustanovila je dodatnih 15 tisuća smrtnih slučajeva od posljedica bolesti krvožilnoga sustava i šest tisuća više umrlih osoba od posljedica bolesti donjega dišnog sustava Amerikanaca koji žive u područjima pod opsadom smaragdnoga jasenovog moljca (lat. Agrilus planipennis), kukca koji uništava stabla jasena, u usporedbi s nezaraženim područjima. Kad smaragdni jasenov moljac opsjedne grad, sve ulice s jasenovim drvoredima bivaju opustošene.
Istraživači su analizirali demografske i zdravstvene podatke, kao i podatke o ljudskoj smrtnosti na razini pokrajina u periodu od 1990. do 2007. godine. Podatci su uzeti iz pokrajina država s barem jednim potvrđenim slučajem opsade smaragdnoga jasenovog moljca u 2010. godini. Nakon obrade podataka, koji su uzeli u obzir i utjecaje demografskih razlika, poput prihoda, rase i obrazovanja, pronalasci su se pokazali istinitima te su objavljeni u časopisu American Journal of Preventive Medicine.
„Iz naših pronalazaka spontano se nameće zaključak da veća stopa smrtnosti proizlazi iz kombinacije više parametara, poput prihoda i obrazovanja, a ne gubitka stabala“, rekao je Donovan. „Ali mi smo uočili značajno ponavljanje opisanoga režima kroz demografski vrlo različito ustrojene pokrajine.“
Iako ova studija pokazuje povezanost gubitka stabala s ljudskom smrtnosti od posljedica bolesti krvožilnoga i donjega dišnog sustava, nije dokazala izravan utjecaj. Istraživanje se nastavlja s ciljem utvrđivanja razloga ove povezanosti.
Smaragdni jasenov moljac prvi put je pronađen 2002. godine pokraj Detroita u državi Michigan. Ova vrsta kukca napada svaku od 22 podvrste sjevernoameričkoga jasena i doista ubija svako stablo koje napadne.
Istraživanje je provedeno u suradnji Davida Butryja s Nacionalnoga instituta za standarde i tehnologiju, Yvonne Michael sa Sveučilišta u Drexelu. Jeffreyja Prestemona, Andrewa Liebholda, Demetriosa Gatziolisa i Megan Mao.
Izvor: http://znanost.geek.hr/clanak/povezanost-drveca-i-ljudskoga-zdravlja/#ixzz2JjTT6LJl
Ovaj članak trenutno nema komentara
Prvi komentarišite članak