Izvanredan izum: Super svjetlo pomoću plastične boce i izbjeljivača
Kreativne ideje 15/08/2013 Naj Vijesti
Brazilski mehaničar je izumio način za osvjetljavanje svoje kuće tokom dana, bez upotrebe struju. Alfredo Moser koristi plastičnu bocu s vodom, izbjeljivač i princip refrakcije do osvijetli zatamnjene sobe tokom dana.
Ovom metodom koristi se od 2002, a sada se njegova ideja proširila diljem svijeta, piše Daily Mail.
Predviđa se da će njegov sistem rasvjete, koji radi pomoću refrakcije sunčeve svjetlosti, zaživjeti u više od milion domova do kraja godine.
Tajna tekućine koja ispunjava uobičajene plastične boce od dva litra je u dva čepa izbjeljivača kako ne bi nastale zelene alge. Potom se u krovu izbuši rupa, u koju se ugura grlo i četvrtina boce. Boca se fiksira silikonom, kako ne bi prokišnjavalo.
“Jedan je inženjerdošao i izmjerio jačinu svjetla koje je, ovisno od jačine sunca, 40 do 60 Watta”, istakao je Moser i dodao da je na ideju došao tokom čestih redukcija struje u Brazilu 2002. kada se sva energija preusmjeravala u tvornice, dok su domovi ostajali bez struje.
“To je božansko svjetlo. Bog nam je svima dao sunce i svjetlo je za sve. Ko god to želi, može na ovaj način uštedjeti novac. Ne može vas ‘udariti’ struja i ništa vas ne košta”, kaže Moser.
Svoje lampe u bocama postavio je u nekoliko susjednih kuća i u obližnju trgovinu. Za postavljanje zaradi nekoliko dolara, a iako od izuma nije profitirao, s obzirom na kuću u kojoj živi i automobil iz 1974. godine, na njega je ponosan.
Kaže da je jedan čovjek postavio ovakve lampe i za mjesec uštedio na struji toliko da kupi osnovne namirnice svom djetetu, koje se tek trebalo roditi.
Njegov izum nahvalio je i izvršni direktor fondacija MyShelter sa Filipina, Illac Angelo Diaz. On se bavi izgradnjom kuća za siromašne od recikliranih i alternativnih materijala.
“Dobili smo jako puno doniranih boca, ispunili smo ih blatom i tako napravili zidove, druge smo ispunili vodom i napravili prozore i onda smo čuli za izum Alfreda Mosera”, ispričao je Diaz.
Moserove lampe počeli su ugrađivati 2011, a na taj način ljudima je omogućeno i da nešto zarade. One danas na Filipinima osvjetljavaju više od 140.000 domova.
Ideja je ubrzo prihvaćena i u 15 drugih zemalja od Indije, Bangladeša, Tanzanije, Argentine i Fijija. Neki čak uspijevaju i uzgojiti neke poljoprivredne kulture.