Konjic je grad i središte istoimene općine na krajnjem sjeveru planinske Hercegovine, u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine, u kotlini sa obje strane rijeke Neretve i oko ušća Neretvine pritoke Trešanice. Grad je 1991. brojao oko 14.500, a općina blizu 45.000 stanovnika. Od početka 1900. godine Konjic je poznat po svom drvorezbarstvu. Dolaskom Austrougarske ovaj zanat je komercijaliziran. Prije I svjetskog rata Konjic je imao desetine drvorezbarskih radionica, koje su prodavale svoj rezbareni namještaj diljem Austrougarske i šire. Specifična rezbarija se prenosila i nasljeđivala sa koljena na koljeno. Porodica Nikšić je jedna od nekoliko preostalih porodica koje na ovaj način i dalje prenose ovu porodičnu tradiciju, započetu davne 1927. godine. Njihove rukotvorine su uglavnom rađene u orahu, trešnji i javoru i većina je rađena po narudžbi i želji kupaca.
Središte turističke ponude Konjica je zasigurno Boračko jezero i dolina Glavatičevo. Oko ovog djelomično glečerskog jezera nalaze se bungalovi, hotel i kamp. Većina aktivnosti u prirodi kreće odavde: planinarenje, logorovanje, rafting, seoski turizam, vožnja kajakom ili kanuom, planinski biciklizam pa čak i paragliding. U gradu, pored stare Repovačke džamije iPravoslavne crkve, nalazi se i Franjevački samostaniz 16. stoljeća koji ima galeriju i knjižnicu i otvoren je za javnost.
Boračko jezero
Prava avantura čeka na vas iza vrha planine u blizini Boračkog jezera. Boračko jezero se smjestilo između planina Prenj, Visočica i Bjelašnica. Omiljeno je izletište i odmaralište domaćih i stranih turista. Od Konjica je udaljeno 20 km, s dobro označenim putokazima. Boračko jezero je prirodno planinsko jezero, prijatno za kupanje, odmor i rekreaciju. Raj za lovce i ribolovce. Pored jezera može se kampovati i roštiljati. Najbolje mjesto je pored restorana, pokraj potoka i uz dosta raskošne hladovine.
Izvor članka: vodic.ba
Za prelijepe fotografije širom Bosne i Hercegovine posjetite facebook stranicu: Horion Bosna
Pozitivne.info