Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i dopremijer u Vladi FBiH Jerko Ivanković Lijanović danas boravi u Sloveniji u Moravskim Toplicama na ministarskoj konferenciji ”Regionalna suradnja na području uzgoja proteinskih usjeva u širem Dunavskom regiji”.
Konferencija se održava u okviru programa 51. AGRA međunarodnog sajma hrane i poljoprivrede čijoj će svečanoj ceremoniji otvaranja u subotu na poziv slovenskog ministra poljoprivrede i okoliša Dejana Židana nazočiti i ministar Ivanković Lijanović.
Ono što je temeljno pitanje današnje konferencije jeste način povećanja proizvodnje proteinskih usjeva u regiji, kako bi bilo moguće odgovoriti na prekomjernu ovisnost o prekomorskim uvozima, te sagledati instrumente za poticanje uzgoja proteinskih usjeva koji su raspoloživi u sklopu Zajedničke agrarne politike EU, priopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
Naime, vodeće pitanje u budućem razvoju poljoprivrede zasigurno će biti stabilne zalihe proteinskih usjeva. Europa je u velikoj mjeri ovisna o uvozu soje iz Amerike, Brazila i Argentine, koja je činjenično u velikoj mjeri genetski modificirana, što može imati dugoročne posljedice jer potrošači sve više zahtijevaju genetski nemodificiranu hranu i stočnu hranu.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerko Ivanković Lijanović u siječnja 2013. u Berlinu, u sklopu sajma “Zelena sedmica” potpisao je Deklaraciju“Dunav soja” koju je predložila Austrija, a čiji je osnovni cilj da se poveća proizvodnja organske soje u Europi, uz želje da se nivo proizvodnje soje poveća sa sadašnjih tri posto obradivih površina u Europskoj uniji.
Potpisivanjem ”Deklaracije o uzgoju soje u Dunavskoj regiji”, regionalni čelnici iz ukupno 13 zemalja i dvije regije Dunava među kojima i BiH, odnosno FBiH izrazili su svoju spremnost da riješe pitanje Europske strategije uzgoja proteinskih usjeva i ustraju u svojim ciljevima.
– BiH je u realizaciji planiranog, da se ukupno 1,8 milijuna hektara zasije u svim zemljama Dunavske regije čime bi se smanjila ovisnost evropskih proizvođača stočne hrane o uvozu jer trenutno EU uvozi oko 95 posto soje, u prednosti za razliku od drugih zemalja potpisnica Deklaracije, jer BiH ima dosta neobrađenih poljoprivrednih površina. Podsjetimo da je sjeverni dio BiH jako pogodno tlo za uzgoj organske soje i ono što je zadaća svih nas jeste da zainteresiramo i potaknemo domaće poljoprivrednike da se baziraju na uzgoj soje, jer je njen dobar plasman na tržište EU zasigurno neupitan – rekao je federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerko Ivanković Lijanović.
Dodao je da će sudjelovanje na ovoj konferenciji i prisustvo na sajmu AGRA, te razmjena iskustava s kolegama iz drugih zemalja biti od velikog značaja za daljnji rad i boljitak poljoprivrede u BiH, priopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
Izvor: Fena