Kuhinja je srce doma…
Drvene daske za rezanje i drvena pomagala, sadrže prirodne sastojke (enzime i ulja) zbog kojih sprječavaju razvoj bakterija. Preporuča se brisanje samo toplom vodom, bez deterdženta, a povremeno možete dasku očistiti sa malo soli i limuinovog soka.
Nož koji koristite u kuhiji potrebno je dobro i redovno održavati, a to znači prati ga odmah nakon upotrebe, u hladnoj vodi, dobro ga obrisati i potom pospremiti. Dobar nož mora vam dobro „ležati“ u ruci i trebate s lakoćom njime rukovati. Dobro je imati i manji nožić za rezanje povrća te poseban nož za rezanje kruha.
Sudoperke tj. krpe za prebrisavanje površina u kuhinji su pravi sakupljači bakterija. Redovito ih mijenjajte, a nakon korištenja dobro isperite, ocijedite i osušite.
Dobro je imati:
- jednu posudu samo za kuhanje čaja
- jednu posudu samo za prženje hrane u ulju
- jednu tavu samo za prženje ribe (drugu za meso, po mogućnosti)
- jednu tavu samo za palačinke
Ekspres lonac pokazat će se nezamjenjivim kod kuhanja namirnica koje zahtijevaju dugu pripremu. Osim vremena štedi i energiju.
Predlažemo…
U kuhanje je vrlo važno uključiti i djecu iako vam se to vjerojatno čini vrlo, vrlo nepraktičnim. Čak i ako negoduju, djeca zapravo vole pomagati i sudjelovati, a ako je to prilika za druženje i šalu, vjerujte ono „nepraktično“ biti će sasvim nevažno u odnosu na dobrobit koju će takva praksa donijeti svima zajedno.
Nemojte od kuhinje napraviti „izložbeni primjerak“ tipa „samo gledaj, ne diraj“. Kuhinja bi trebala biti prostor u kojem se osjeća atmosfera stvaranja, radna atmosfera, žila kucavica vašeg doma. Ona započinje jutarnjim ritualima ispijanja kave, čaja, jutarnjim obrokom, potiče vas da započnete novi dan sa novom energijom.
Održavajte red i čistoću u kuhinji. Stvari trebaju biti uredno posložene i na predviđenom mjestu.
Učenje o namirnicama, načinima kuhanja, kombinacijama začina, nije manje važno od bilo kojeg drugog učenja.
Izvor: www.prakticanzivot.com/
Ovaj članak trenutno nema komentara
Prvi komentarišite članak