Foto Galerija: Park prirode “Tajan” Foto Galerija: Park prirode “Tajan”
Ovo područje je nedavno postalo zaštićena zona. Pokret zelenih, planinarska udruženja, speleološka društva i ljubitelji prirode učinili su izrazit napor kako bi ovaj mali,... Foto Galerija: Park prirode “Tajan”

Ovo područje je nedavno postalo zaštićena zona. Pokret zelenih, planinarska udruženja, speleološka društva i ljubitelji prirode učinili su izrazit napor kako bi ovaj mali, lijepi ćošak Bosne postao zaštićeno područje.

Planine ovih krajeva nemaju oštre vrhove kao centralne Dinarske Alpe, pa ipak guste crnogorične šume i beskonačne staze u brdima pružaju ljubiteljima prirode veliki broj mogućnosti za aktivan boravak u prirodi. Područje je bogato kanjonima. Kanjon Mašica je jedan od najljepših kanjona u sjevernom dijelu zemlje. Isklesala ga je voda u trijaskom vapnencu uz pomoć tektonskih poremećaja. Voda dijeli vapnenački masiv na dva dijela, Mašicu i Srednju stijenu. Najveća dubina kanjona je 350 m. Kada su obilne kiše i kada kanjon ne može da prihvati svu vodu, formira se prelijepi potok Suhodol. Kanjon je na pojedinim mjestima širok samo 3 metra, a nekada su ova mjesta bila čak i uža, ali su proširena kako bi se mogla vršiti eksploatacija šume.

Kanjon je prepun pećina koje su idealna prebivališta medvjedima tokom njihovog zimskog sna. Lukina pećina se nalazi u podnožju vertikalne litice Srednje stijene. Svih dvjesto metara je oivičeno naslagama kalcijum-karbonatnog kristala, čije boje variraju od bijele do tamno crvene. Slično kao i u Orlovačkoj pećini nadomak Sarajeva, i ovdje su pronađeni ostaci izumrlog pećinskog medvjeda koji su stari preko 15,000 godina. Ova pećina je pristupačna čak i amaterima. Pećina Srednje stijene se nalazi u blizini Lukine pećine i otkrivena je u maju 2004. godine, i prepuna je dvorana ukrašenih prelijepim pećinskim nakitom.

Interesantna flora i fauna

Dinamični eko-sistem parka prirode “Tajan” domaćin je brojnim endemskim biljkama. Ovdje možete pronaći endemski Bosanski Ljijan (Iilium bosnaiacum), koji je vijekovima bio simbol bosanske države. Na ulazu u Lukinu pećinu je 30 cm široki bršljan (hedera helix). Na nekih 10 km od parka “Tajan” raste Gegersenova mlječika (Euphorbia gregersenii fam, Euphorbiaceas), još jedna zaštićena biljka koja se nalazi na crvenoj međunarodnoj listi ugroženih biljaka.

Guste šume koje prekrivaju cijeli park su dom medvjedima, vukovima lisicama, jelenima, zečevima, divljim mačkama, veprovima i lještarkama. Sve pećine na području su dom šišmišima koji su ozbiljno ugroženi u Evropi i crnim medvjedima. Rječice i potoci su bogati ribom i rakovima. Istraživanja su otkrila paleontološka nalazišta pećinskog medvjeda, pećinske hijene i crvenog jelena, stara preko 15,000 godina.

Za prelijepe fotografije širom Bosne i Hercegovine posjetite facebook stranicu: Horion Bosna

Izvor:bhtourism.ba/Pozitivne.info

Naj Vijesti

Na našem i Vašem pozitivnom portalu, bit ćete u mogućnosti čitati i gledati lijepe i inspirirajuće priče, novinarske članke, kolumne, pozitivne video klipove i mnoštvo drugih sadržaja, a sve u namjeri reanimiranja javnosti i stvaranja pozitivnog trenda.

<a></a><strong>Stomatološke usluge koje su uvek veoma tražene</strong>

Stomatološke usluge koje su uvek veoma tražene

Zdravlje aug 5, 2023 0

<a></a>Budite prepoznatljivi i ostavite mirisni trag

Budite prepoznatljivi i ostavite mirisni trag

Životni Stil aug 5, 2023 0

<a></a>Koji su temelji bezbednosti savremenog stanovanja

Koji su temelji bezbednosti savremenog stanovanja

Životni Stil maj 30, 2023 0

<a></a>Prepoznajte simptome stresa na vreme

Prepoznajte simptome stresa na vreme

Zdravlje maj 23, 2023 0