U većinu religija utkana je i tradicija posta, odnosno čišćenje organizma. Čak je i Hipokrat detoksikaciju preporučivao za poboljšanje zdravlja, a Platon je tražio da njegovi učenici mjesec dana čiste tijelo, a tako i duh prije nego što bi se primili znanosti. Detoksikaciju danas odabiremo kada se osjećamo umorno i iscrpljeno, najčešće nakon zime, koja je i tijelo iscrpila manjkom svježeg i domaćeg voća i povrća. U procesu detoksikacije najvažniju ulogu imaju jetra, debelo crijevo i bubrezi. Zato je tijekom detoksikacije, da bismo što manje dodatno opteretili jetru, važno izbjegavati alkohol, nikotin, kofein, umjetne boje i aditive te stres.
Ako jetri ne osigurate potrebne sastojke za uspješnu detoksikaciju, ona neće imati drugog izbora nego da štetne tvari vrati u krvotok. U prehranu je potrebno maksimalno uvesti voće i povrće (svježe), piletinu, puretinu, ribu, mahunarke, orašaste plodove i biljne čajeve. Preporučuje se dobro žvakati hranu i piti oko dvije litre tekućine na dan. Na jelovnik je potrebno što češće ubacivati zeleno povrće (brokula, kelj, špinat) jer je bogato vitaminima i mineralima, poboljšava imunitet, čisti organizam od toksina i uza sve to sadrži jako malo kalorija. Integralne žitarice i mahunarke su odličan izvor antioksidansa, vitamina, minerala, proteina i dijetalnih vlakana. Poželjno je u prehranu uključiti divlju ili smeđu rižu, kruh od integralnog brašna, kus-kus, bulgur, heljdu, integralnu tjesteninu, različite vrste graha, leću, slanutak.
Limun je odlična namirnica za konzumiranje tijekom čišćenja
Među top namirnicama za detoksikaciju su svi agrumi, no limun je možda idealan jer jako brzo pomaže u izbacivanju toksina iz organizma. Započnite dan s čašom tople vode, u koju ste istisnuli polovicu limuna. Odmah ćete se osjećati bolje, a nakon nekog vremena primijetit ćete da imate više energije i gubite kilograme.
Kurkuma
Čistač organizma je i kurkuma, začin kojem Indijci pripisuju čudotvorna svojstva. Aktivni ljekoviti sastojak u kurkumi je kurkumin. Ima antiupalna svojstva, a potvrđen je blagotvoran učinak kurkume kod mnogih tegoba, od raka do Alzheimerove bolesti. U ajurvedskoj medicini je od davnina poznata kao biljka koja jača i njeguje organizam. Koristi se i u snižavanju kolesterola i šećera, sprečava grušanje krvi, žgaravicu i štiti jetru od štetnih tvari. Smatra se jednim od najjačih prirodnih antibiotika. Osim za unutarnje probleme, kurkuma je odlična i za liječenje gotovo svih kožnih problema.
Brokula će vam pomoći u detoksikaciji
Gotovo čarobno djelovanje ima i obična brokula. Izvrstan je izvor vitamina C i A te folne kiseline i željeza. Vrlo je važan izvor antioksidansa, posebno fitokemikalija – sulforafana, beta-karotena, kvercetina, glutationa i luteina. Također je jedan od najbogatijih izvora minerala kroma, koji utječe na osjetljivost inzulina i pomaže u normalizaciji razine šećera u krvi. Osobe koje jedu mnogo brokule rjeđe obolijevaju od bolesti srca i malignih bolesti probavnog sustava. Španjolski znanstvenici nedavno su dokazali da je brokulu najbolje pripremati kuhajući je na pari jer tada izgubi samo 11 posto f lavonoida, a u mikrovalnoj izgubi sve. Flavonoidi su, dokazano, zaslužni za prevenciju niza malignih oboljenja jer djeluju kao čistači organizma.
Čaj od maslačka
Za maslačak se kaže da krijepi organizam poslije zime. U narodnoj medicini koriste se korijen, listovi, cvjetovi i cijela biljka s korijenom. Ljekovitost maslačka je višestruka. Stimulira apetit i regulira metabolizam masti u organizmu. Poželjno je da se koristi salata od listova maslačka, ali samo prije cvjetanja biljke. Kao i sve druge gorke ljekovite biljke, maslačak, a posebno njegov korijen, povoljno utječe na poboljšanje probave i izbacivanje toksina. Blagotvorno djeluje i u slučajevima upala žučne vrećice i kamena u žučnoj vrećici te smanjena izlučivanja mokraće. Čaj od maslačka priprema se od dvije žlice osušenih listova, cvjetova i sitno sasjeckana korijena maslačka. Smjesu preliti šalicom ključale vode, poklopiti i poslije dvadesetak minuta procijediti i zasladiti žlicom meda. Piju se dvije do tri šalice čaja na dan.
Bijeli čaj
Izrazito je dobro u život uvesti i bijeli čaj, koji u tradicionalnoj kineskoj medicini slovi kao čarobni sastojak eliksira mladosti. Izuzetno je rijedak jer se bere samo nekoliko dana u godini, a za proizvodnju se uzimaju samo najmlađi listići koji zadržavaju najviše polifenola (jak antioksidans). Smatra se nefermentiranim čajem zbog toga što se samo 2% fermentira za vrijeme sušenja te tako zadržava više polifenola katehina (koji se nalazi u svježim listovima biljke) nego zeleni čaj. Ima i 25% manje kofeina od zelenog čaja. Pije se preventivno jer jača imunološki sustav, a vjeruje se da pomaže i kod oboljelih od karcinoma. Za razliku od zelenog, bijeli čaj u okusu nema trpkosti. Zanimljivo je da šalica bijelog čaja vrijedi kao 12 čaša iscijeđenog