Kako vrijeme prolazi i ljudi stare, oni postaju sretniji. Tako barem tvrdi istraživanje koje su sproveli stručnjaci Univerziteta u Čikagu.
Studija sprovedena nad stanovništvom SAD otkriva da su Afroamerikanci manje sretni od bijelaca, a muškarci nesretniji od žena, da sreća raste i opada u različitim razdobljima, kao i da se s godinama razlike među polovima smanjuju.
Istraživači su se oslanjali na podatke koje sociolozi smatraju zlatnim standardom istraživanja sreće. To su odgovori na pitanja o sveukupnom zadovoljstvu životom prikupljeni u Opštem društvenom ispitivanju Nacionalnog centra za ispitivanje javnog mnjenja. Odgovori su prikupljeni u intervjuima na uzorku populacije od 1.500 do 3.000 ljudi.
Od 1972. godine tim su ispitivanjem širom Amerike prikupljani odgovori na jedno isto pitanje: “Ako uzmete sve u obzir, šta biste rekli kako stvari stoje ovih dana, da li biste rekli da ste vrlo sretni, sretni ili da uopšte niste sretni”.
Jang Jang, docent sociologije na Univerzitetu u Čikagu i autor istraživanja, podijelio je ispitanike u starosne i rasne grupe i otkrio da su među osamnaestogodišnjacima bijele žene najsretnije, a slijede ih bijeli muškarci, pa tamnopute žene i na kraju tamnoputi muškarci. Razlike tokom vremena nestaju i sreća postaje veća. Tamnoputi i žene i muškarci imaju verovatnoću veću od 50 odsto da budu vrlo sretniji do 80-ih godina, a bijelci i bjelkinje samo su malo iza njih.
Inače, Jang smatra da sa starošću dolaze pozitivne psihološke osobine, kao što su uklapanje u sredinu i samopoštovanje, a ti znaci zrelosti mogli bi da doprinesu boljem opštem osjećaju zadovoljstva.
Izvor:telegraf
Ovaj članak trenutno nema komentara
Prvi komentarišite članak