Ne plašimo, ali upozoravamo! Ako dijete ima jedan ili više pokvarenih zuba, ono onda u sebi ima stalni izvor opasne infekcije. Time se ugrožava opšte zdravlje djeteta. Svaka infekcija je loša – jer utiče na srce, bubrege, zglobove i druge organe. Gangrenozni mliječni zub može da ošteti i klicu stalnog zuba. Još ako se pojave i fistule, to već postaje ozbiljno, jer infekcija prodire u kost.
Fisure su udubljenja na zubima u kojima se zadržavaju hrana i bakterije. Odatle ih je teško ukloniti, pa se tu najčešće javlja karijes. Kako to spriječiti?
Poštovani roditelji, vi i stomatolozi ste najvažniji kada su u pitanju zdravi zubi vašeg djeteta. Zato ne smijete dozvoliti pokvaren zub u ustima mališana. Međutim, vrlo često ste baš vi najveći krivac. Smatrate da za život djeteta nisu toliko važni mliječni zubi, jer će uskoro da ih zamijene stalni. Kakav je zub šestica?
– Prvi se kvari i vrlo je specifičan po izgledu. Grizna površina mu nije ravna. Ima izražene jamice i fisure (dublje usjeke), gde se zadržava hrana.To pogoduje stvaranju karijesa, koji brzo zahvata gleđ, ali i dublje dijelove zuba. Sve to se događa zbog nepravilne ishrane i loše oralne higijene. Može li, ipak, da se zub sačuva? – Naravno! Roditelji nisu dovoljno upoznati, ali postoje materijali koji mogu da zaštite zub.
Posebnim postupkom, fisure ili usjeci se zalivaju (popunjavaju). Zalivanje se obavlja u prvoj godini po nicanju šestice, ali samo ako stomatolog pregledom utvrdi da je zub potpuno zdrav. Šta se zalijevanjem postiže? – Cilj je da se jamice i usjeci zatvore hermetički. Zalijevanjem se dobija ravna, glatka površina, koju je lako čistiti. Tako se sprečava zadržavanje hrane, razvoj mikroorganizama i pojava karijesa.
Za pozitivne: Mujić dr. Alen, stomatolog
Ovaj članak trenutno nema komentara
Prvi komentarišite članak